Nowy rok 2023 – nowe perspektywy dotacji i wsparcia finansowego Waszych inwestycji w termomodernizację budynków mieszkalnych i nie tylko!

Nacisk na wdrażanie rozwiązań robiących użytek z odnawialnych źródeł energii nie słabnie w nowym roku. Przeciwnie — pierwsze miesiące 2023 przyniosły przynajmniej kilka istotnych zmian, które z pewnością zainteresują potencjalnych beneficjentów rządowych inicjatyw. Mowa tutaj o modyfikacjach istniejących już programów mających na celu promowanie OZE wśród prywatnych użytkowników, czyli “Mój Prąd” oraz “Czyste Powietrze”, a także zupełnie nowej “Zielonej Energii w Gospodarstwie Rolnym”, która kierowana jest do rolników.

 

Zmiany wprowadzone na początku 2023 (a także pod koniec roku ubiegłego) dotyczą przede wszystkim progów dochodowych oraz poszczególnych poziomów dofinansowania z tytułu rządowych programów. Poniżej znajdziesz wszystko, co warto wiedzieć o inicjatywach takich jak “Mój Prąd”, “Czyste Powietrze” czy też “Zielona Energia w Gospodarstwie Rolnym” — począwszy od ogólnych założeń, aż po konkretne stopnie wsparcia finansowego.

 

“Czyste Powietrze” – nowa odsłona programu na rok 2023

Ta inicjatywa zakłada szereg możliwości dofinansowania określonych działań o charakterze termomodernizacyjnym w obrębie zabudowy jednorodzinnej. Program “Czyste Powietrze” premiuje wymianę przestarzałych rozwiązań w zakresie ogrzewania oraz izolacji obiektu na nowe, ekologiczne alternatywy — takie jak pompy ciepła, mikroinstalacje fotowoltaiczne, wentylacja z odzyskiem ciepła, kolektory słoneczne, a także ocieplenie przegród budowlanych oraz wymianę okien i drzwi.

Od 3 stycznia 2023 obowiązuje natomiast nowy regulamin programu “Czyste Powietrze”, który określa nowe progi dochodowe oraz poziomy dofinansowania. Beneficjenci — czyli osoby fizyczne będące właścicielami lub współwłaścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych — mogą skorzystać z trzech głównych stopni dotacji, w zależności od uzyskiwanych dochodów. Poszczególne poziomy otrzymywanych środków (w przypadku kompleksowej termomodernizacji z PV) kształtują się następująco:
  • do 66 000 złotych,
  • do 99 000 złotych,
  • do 135 000 złotych.
Szczegółowe wytyczne dostępne są na oficjalnej stronie internetowej inicjatywy.

 

“Mój Prąd” – przedłużenie programu na 2023

Nowa odsłona programu rządowego “Mój Prąd” weszła w życie 15 grudnia poprzedniego roku — w praktyce zakłada ona przedłużenie czwartego naboru na rok 2023 oraz zwiększenie kwot poszczególnych poziomów dofinansowania. Wedle nowego regulaminu kwota dotacji sięgać będzie nawet 50% kosztów kwalifikowanych — w przypadku samych mikroinstalacji PV górna granica została zwiększona do 6 000 złotych. Jeśli beneficjent zdecyduje się na montaż tego typu instalacji z elementem dodatkowym, maksymalne poziomy dofinansowania kształtują się następująco:

  • 7 000 złotych dla mikroinstalacji PV,
  • 16 000 złotych dla magazynów energii,
  • 5 000 złotych dla magazynów ciepła,
  • 3 000 złotych dla systemów EMS/HEMS.
Wnioski w ramach inicjatywy “Mój Prąd” składać można online na oficjalnej stronie rządowego programu, korzystając z profilu zaufanego lub e-dowodu.
“Zielona Energia w Gospodarstwie Rolnym” — tura składania wniosków trwa do 1 marca 2023.
W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich realizowana będzie nowa inicjatywa mająca na celu promowanie inwestycji w zakresie OZE na terenie gospodarstw rolnych. Mowa tutaj o instalacjach umożliwiających tworzenie oraz magazynowanie energii z promieniowania słonecznego, jak również systemy pozwalające na inteligentne wykorzystanie tej energii.

 

O jakich kwotach mowa? Program rządowy “Zielona Energia w Gospodarstwie Rolnym” pozwala uzyskać dotację w wysokości maksymalnie 60 % (dla młodych rolników oraz operacji zbiorowych) lub 50% (dla pozostałych operacji) kosztów kwalifikowanych inwestycji. Maksymalna kwota dofinansowania dla jednego beneficjenta wynosi aż 150 000 złotych. Okienko składania wniosków zostało otwarte 31 stycznia, a ostateczny termin aplikowania upływa już 1 marca 2023.

 

Masz pytania? Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej na temat rządowych programów dofinansowania inwestycji w odnawialne źródła energii. Koniecznie sprawdź również pozostałe artykuły, które znajdziesz w naszym serwisie.