expom eco energy

NASZA DZIAŁALNOŚĆ

Witamy w Expom Eco Energy.

Szanowni Państwo, nazywam się Rafał Domżalski i jestem Prezesem Zarządu oraz Dyrektorem Naczelnym firmy Expom S.A. Z ogromną przyjemnością pragnę Państwu przedstawić specyfikę działalności naszego przedsiębiorstwa. Nasza spółka ma blisko 70 lat działalności, została utworzona w 1991 roku w wyniku prywatyzacji Państwowego Ośrodka Maszynowego (POM). Natomiast jej faktyczne korzenie sięgają roku 1952, kiedy to został zarejestrowany Gminny Ośrodek Maszynowy. Po transformacji ustrojowej w roku 1991 firma została sprywatyzowana, zyskując obecną nazwę – Expom S.A.

189 +

ZAŁOŻONYCH INSTALACJI FOTOWOLTAICZNYCH

1549 kW

ŁĄCZNA MOC WYKONANYCH INSTALACJI

49 +

Instalacji wydajnych pomp ciepła

298

Założonych folii grzewczych

NASZA HISTORIA

Przewaga dzięki blisko 70-letnim doświadczeniu.

expom eco energy

ROZWÓJ TECHNOLOGII

1982-1988

W latach 1982-1985 powstało w sumie 27 siłowni wiatrowych typu WE-10, będących modyfikacją siłowni WE-8. Zmiany zaszły głównie w obrębie wirnika – zastosowano modyfikowane łopaty śmigłowca MI-2. Siłownie te zostały zamontowane w wojewódzkich ośrodkach postępu rolniczego, jedna z nich znalazła zastosowanie przy schronisku na Śnieżniku, a druga przy urzędzie pocztowym w Lipnie, zamówiona została przez Pocztę Polską. Siłownie te miały jednak przestarzałą konstrukcję i były bardzo awaryjne, a my mieliśmy ambicje budowania wydajnych i nowoczesnych urządzeń. W latach 1985-1988 podjęliśmy się zbudowania zupełnie nowej siłowni wiatrowej o mocy 25 KVA o nazwie POM-20.
expom eco energy

CZASY TRANSFORMACJI

1990+

Od roku 1990 zaprzestano dalszych prac nad budową siłowni wiatrowych, a po prywatyzacji nie powrócono do tego tematu. Jednak wobec nowej strategii, stawiającej na wykorzystanie niekonwencjonalnych źródeł energii, Spółka powróciła do tych projektów. Jednym z elementów planu działań mającego doprowadzić Expom do rozpoczęcia produkcji małych elektrowni wiatrowych były wyjazdy zagraniczne.
expom eco energy

INTENSYWNE DZIAŁANIA R&D

2015

Zwieńczeniem tych działań było nawiązanie współpracy z Politechniką Gdańską w 2015 roku. Celem współpracy było prowadzenie badań wydajności turbin w stosunku do siły wiatru. W tym celu zamontowane zostały 3 wiatraki o pionowej osi obrotu.
expom eco energy

PIERWSZY PROTOTYP SIŁOWNI WIATROWEJ

1982

Ważnym rysem historycznym Spółki jest produkcja siłowni wiatrowych. W tej dziedzinie firma miała pierwsze doświadczenia blisko 40 lat temu. Współpracowaliśmy z Instytutem Budownictwa Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa w Warszawie w zakresie produkcji ciągnikowych agregatów prądotwórczych typu CAP -20 o mocy 20 KVA.W 1982 roku zbudowaliśmy pierwszy prototyp siłowni wiatrowej WE-8. Była to siłownia o mocy 8KVA i średnicy wirnika wynoszącej 8m. Wieża miała wysokość 10m, a układ przeniesienia napędu bazował na tylnym moście samochodu Star 200.

WZNOWIENIE PRAC NAD OZE

2011

Rok 2011 był czasem intensywnych działań, które doprowadziły do nawiązania współpracy z przedstawicielami izraelskiej firmy produkującej turbiny nowej generacji.

CZASY OBECNE

2015-2022

W latach 2015 -2019 Spółka gromadziła dane pozyskiwane w ramach badań. Rok 2019 był przełomowym pod kątem realizacji dawno założonych celów. Od wielu lat prowadziliśmy rozmowy z jednostkami naukowymi jak i przedsiębiorstwami, mającymi duże doświadczenie w dziedzinie odnawialnych źródeł energii, które doprowadziły nas do realizacji planów. W grudniu 2019 roku uruchomiliśmy działalność sprzedażową odnawialnych źródeł energii oraz otrzymaliśmy dotację na prowadzenie działań badawczo-rozwojowych. W tym celu realizujemy budowę nowoczesnego centrum badawczo – wystawienniczego wraz z dalszym rozwojem nowej gałęzi OZE w Expom S.A

Otwarcie Centrum Badawczo-Rozwojowego

2023

20 czerwca 2023 oficjalnie otwarto jedno z najnowocześniejszych Centrum Badawczo-Rozwojowych w Polsce, gdzie aż w 42 punktach badawczych dokonywane są pomiary sprawności urządzeń cieplnych i instalacji fotowoltaicznych. Przy współpracy z wyższymi uczelniami Expom Eco-Energy pozwala wykazać pełen raport skuteczności poszczególnych instalacji oraz przybliżony zwrot z inwestycji. To milowy krok ku rozwojowi nie tylko całej Grupy Expom S.A., ale również realizacja strategii w innowacje – Zieloną Energię.

Wizja firmy Expom Eco Energy

Efektywne wykorzystanie posiadanych zasobów w celu osiągnięcia pozycji lidera i specjalisty wśród dostawców Odnawialnych Źródeł Energii oraz obsługi klientów w zakresie kompleksowej dostawy energii elektrycznej i cieplnej, jak i nowoczesnych eko rozwiązań dla domu i ogrodu.