Oszczędności z ogrzewania domu pompą ciepła powietrze-woda?
Jestem na TAK!
Ceny węgla, gazu, paliw, produktów spożywczych oraz kredytów znacznie wzrosły, co widzi każdy i większość z nas odczuwa to w swoim portfelu. Część osób zastanawia się jak przetrwać zimę i co mogą zrobić, by zaoszczędzić. W dzisiejszych czasach nie jest to łatwe, ale nikt nie mówi, że nie jest to możliwe. Jest na to kilka różnych sposobów, ale ja chciałem skupić się dziś nad jednym, konkretnym – pompa ciepła.
Pompa ciepła jest to urządzenie, które wykorzystuje energię elektryczną. Dzięki odpowiedniej technologii może wykorzystywać energię zgromadzoną w powietrzu, oznacza to, że w ciągu jednego roku pompa ciepła wykorzystując 1kWh energii elektrycznej wyprodukuje ponad 4kWh energii cieplnej.
I tu mamy pierwszy krok w oszczędzaniu!
Kolejną rzeczą jest ich montaż.
W przeciwieństwie do różnego rodzaju kotłów na paliwa stałe np. na eko-groszek, pompa ciepła tego typu jest bardzo prosta w montażu, a jej montaż nie zabiera zbyt dużo czasu. Pompa ciepła może być używana przez cały rok, w zimie – do ogrzewania pomieszczeń, w lato – do ich chłodzenia, oczywiście uzależnione jest to od wielu czynników związanych z instalacją centralnego ogrzewania w domu i zapotrzebowaniu użytkownika.
Pompa jest urządzeniem całkowicie bezobsługowym, co oznacza, że może pracować w dzień i w nocy przez 365 dni w roku bez konieczności przejmowania się kotłownią. Komfort wynikający z czystej kotłowni i zdalnej obsługi urządzenia poprzez aplikację mobilną, uważam za „oszczędność czasu i wygodę”, bo tak naprawdę w dzisiejszych czasach każdy z nas jest zabiegany i szuka rozwiązań ułatwiających codzienne życie. Dla przykładu, w sytuacji, kiedy w zimę wyjeżdżamy na urlop na kilka dni, ustawiamy sobie pompę na pracę w trybie ciągłym ale np. na 16 stopni C w domu. Wracając do domu za pomocą smartfona ustawiamy żądaną temperaturę, jaka ma być po naszym powrocie do domu i cieszymy się ciepłem wytworzonym przez pompę, gdzie kiedyś musielibyśmy przez kilka godzin utrzymywać wysoką temperaturę na piecu, żeby temperatura w domu wzrosła.
Bardzo ważną rzeczą jest to, że oprócz ogrzewania domu, pompa ciepła dostarcza nam ciepłą wodę użytkową i tu również wszystko zależne jest od modelu pompy i zapotrzebowania inwestora.
Pompa ciepła może efektywnie ogrzewać twój dom, ale jeśli nieruchomość nie jest dobrze izolowana, ciepło ucieka, co oznacza, że będziesz musiał ogrzewać nieruchomość dłużej i intensywniej zwiększając rachunki za energię.
Ceny prądu również wzrastają, ale w przeciwieństwie do gazu czy ekogroszku, energię elektryczną możemy wyprodukować sobie samodzielnie poprzez instalację fotowoltaiczną.
Urządzenia, które wspierają ekologię, często są finansowane poprzez różne dopłaty rządowe czy gminne. Jedną z dotacji, która cieszy się ogromnym powodzeniem to program „Czyste Powietrze”.
Jak ją uzyskać? Wystarczy zainstalować pompę ciepła, usunąć i zutylizować stare, nieefektywne źródło ciepła, np. kopciuch lub stary kocioł na eko-groszek, mieć dochody poniżej 100tyś zł rocznie i być właścicielem budynku jednorodzinnego (klient indywidualny). Warto zaznaczyć, że od wszystkich inwestycji związanych z termomodernizacją, można odliczyć jeszcze ulgę podatkową, najczęściej jest to 17% od kosztów, które ponieśliśmy z własnej kieszeni.
Oczywiście w ramach współpracy nasi klienci mogą liczyć na pomoc związaną w kwestiach dofinansowań.